Łazienka

Łazienka ma przede wszystkim funkcje użytkowe, ale może być nie tylko miejscem, gdzie stoi umywalka i wanna lub kabina prysznicowa. Przy odrobinie wyobraźni i poszukiwań możemy stworzyć salon kąpielowy, który da wrażenie luksusu i oczaruje gości. Jak wybrać najlepsze meble do łazienki?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli do łazienki?

W łazience można wykorzystać meble różnego rodzaju, od szafek i półek, po bardziej wyszukane formy jak postarzane komody. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jaki styl nam się podoba. Pamiętajmy, że meble do łazienki nie powinny zajmować całego miejsca, jakie mamy do zagospodarowania. Musimy zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół umywalki (zarówno po bokach jak i z przodu), wanny czy toalety. Podczas rozbierania czy wycierania potrzebna jest przecież swoboda. Dobrze wymierzmy również wszystkie wnęki, by wykorzystać pustą przestrzeń. Należy również zwrócić uwagę czy miejsca, w których zostaną zawieszone półki lub szafki, nie utrudniają dostępu np. do umywalki lub WC.

Od czego zacząć? Zanim kupimy meble do łazienki

Po dokładnym wymierzeniu łazienki musimy udać się na zakupy. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone będzie pomieszczenie, pierwszym etapem jest kupno armatury i odpowiednie jej rozlokowanie. Pozwala to oszacować ilość pozostałego miejsca w łazience, a także znaleźć meble pasujące zarówno do umywalki jak i wanny czy kabiny prysznicowej.

Wybieramy meble do łazienki

Decydując się na meble od różnych producentów czy kolekcji, należy dobrać je tak, by stylistycznie i kolorystycznie pasowały do siebie. Czasami meble z kompletów są zbyt duże i dobieramy mniejszą szafkę. Nie jest to problemem, ale musimy zwrócić uwagę, by wybrane przez nas meble do łazienki były dopasowane kolorystycznie. Możemy kupić meble wykonane z metalu, szkła czy odpornego na działanie wody drewna. Ich powierzchnie powinny być pokryte lakierem poliuretanowym (jeśli są drewniane lub wykonane z płyty MDF) lub folią, a okucia i zawiasy muszą być odporne na rdzę.

Kompletując zestaw mebli do łazienki, zacznijmy od szafki dopasowanej do umywalki. Jest to mebel, który kupuje się wraz z armaturą, dzięki czemu szafka idealnie współgra z umywalką. Potrzebna jest także szafka wisząca, która pomieści kosmetyki, a nie zajmuje miejsca na podłodze. W większym pomieszczeniu można postawić stabilną szafkę wiszącą wyposażoną w pojemne szuflady. Doskonałym uzupełnieniem szafek są tzw. słupki, które są wysokie, ale raczej wąskie. To właśnie w nich mieści się kosz na pranie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i ukryć brudne ubrania przed wzrokiem gości. W łazience warto też powiesić kilka półek, na których możemy postawić najpotrzebniejsze kosmetyki czy przybory toaletowe.
Wybierając meble do łazienki, zwróćmy uwagę na to, by były nie tylko praktyczne i funkcjonalne, lecz także ładne. Mądrze zaprojektowana łazienka będzie prawdziwą ozdobą naszego mieszkania.

4 thoughts on “Meble do łazienki – które wybrać, jakie są najlepsze?

  1. Lepiej zabudować pralkę czy pozostawić ją wolnostojącą? Chodzi mi o to, czy taka zabudowana pralka nie skacze razem z szafką po łazience:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *