Pokrywa elewacje większości polskich domów i jest chętnie wybierany przez deweloperów. Tynk akrylowy zdobył popularność nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również łatwemu sposobowi nakładania na ściany. Co jeszcze musisz o nim wiedzieć, zanim ozdobisz nim swój dom?

Tani i prosty w aplikacji

Nakładanie tynku akrylowego jest bardzo łatwe – wystarczy kupić produkt w postaci gotowej masy i nałożyć na elewację. Gdy tynk wyschnie możesz zakończyć swoją pracę lub pomalować go na wybrany kolor. Paleta barw oferowanych przez producentów jest jednak na tyle szeroka, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż znajdziesz odcień tynku idealny dla Twojego domu. Jak widzisz, roboty budowlane związane z tynkowaniem akrylem są ograniczone do minimum, nic więc dziwnego, że cenią go ekipy budowlańców, które kończą budowę domu po terminie i zależy im na szybkości wykonania prac. Wybierają go też często osoby planujące samodzielnie otynkować elewację i tym samym zminimalizować koszty remontu. Nie bez znaczenia jest też dla nich niska cena tynku akrylowego, który jest obecnie jednym z najtańszych produktów tego typu.

Zobacz także  Rodzaje i podział narzędzi ręcznych

Tynk akrylowy

Gdzie kłaść tynk akrylowy?

Ten rodzaj tynku nie nadaje się jednak do nałożenia na każdą powierzchnię. Nigdy nie pokrywaj nim elewacji ocieplanej wełną mineralną – w tej sytuacji wybierz tynk silikatowy. Tynk akrylowy, który cechuje się niską paroprzepuszczalnością, sprawdzi się natomiast na ścianach izolowanych styropianem. Gdzie jeszcze nie należy go kłaść? Tam, gdzie pojawia się wilgoć lub pleśń, a więc w pobliżu lasów, jezior i podmokłych terenów. Tynk akrylowy jest podatny na zagrzybienie, które może sprawić, że po zaledwie kilku latach pokryje się zieloną warstwą. Można ją wprawdzie usunąć, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Jeżeli więc chcesz zyskać pewność, że tynk akrylowy zachowa swój pierwotny wygląd przez długi czas, szukaj dodatku, który zwiększy jego odporność na grzyby.

Zdecydowana większość domów otynkowanych akrylem jest zlokalizowana w miastach. Tam bowiem sąsiedztwo przyrody jest ograniczone, co sprawia, że tego typu tynk będzie w wystarczającym stopniu chronił elewację budynków. Jedynym problemem może być duże zanieczyszczenie powietrza, a szczególnie natężenie spalin samochodowych, które z czasem zaczną osiadać na ścianach i zakrywać pierwotny kolor warstwą brudu.

Zobacz także  Impregnat czy lakierobejca

Jeżeli uwzględnisz najważniejsze cechy tynku akrylowego i właściwie dopasujesz tynk do miejsca usytuowania domu oraz sposobu jego ocieplenia, możesz zyskać satysfakcję z wyboru taniego i dobrego rozwiązania. Tym bardziej, że producenci coraz częściej wzbogacają skład tynku o dodatki zwiększające trwałość oraz skuteczniej zabezpieczające elewację przed rozwojem mikroorganizmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *