klimatyzacja w pokoju dziecka

Ostatnio coraz częściej mówi się o zgubnym wpływie klimatyzacji na nasz organizm. Sucha skóra, drapanie w gardle, swędzące oczy czy przeziębienia to najczęstsze skutki, na które narzekają ci, którzy korzystają z niej każdego dnia. Dlatego pytanie – czy w pokoju dziecka instalować urządzenie klimatyzujące – jest zasadne, bo jeśli nie będziemy używać go w sposób prawidłowy, może dziecku bardzo zaszkodzić.

Pomaga na astmę

Wszyscy rodzice dzieci chorujących na astmę dobrze wiedzą, jak ważne jest otoczenie w jakim ich pociecha przebywa. Wszelkiego rodzaju kurze, pleśnie, pyłki i roztocza negatywnie wpływają na kondycję zdrowotną malucha. Niektóre klimatyzatory wyposażone są w specjalnego rodzaju filtry, które eliminują lub ograniczają czynniki, potęgujące chorobę u Twojego dziecka. Utrzymanie jak najlepszej jakości powietrza pomieszczeń w naszym domu jest ważnym aspektem leczenia astmy. Klimatyzator oprócz schłodzenia powietrza wpływa na jego wilgotność i hamuje wzrost pleśni. Przede wszystkim musisz jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu filtra powietrza (minimum raz na dwa tygodnie).

Zobacz także  Dlaczego trzeba stosować podkłady i grunty przed malowaniem

Szybko schładza powietrze i zapobiega nieszczęściom

Jest to oczywista cecha klimatyzacji, ale nie zapominajmy o tym, że bardzo ważna. Wakacyjne upały są szczególnie szkodliwe dla dzieci. Dzięki klimatyzatorowi w szybki sposób schłodzisz powietrze i pomożesz maluchowi znieść wysokie temperatury. Nie zapominajmy, że przegrzanie organizmu jest dla dzieci niebezpieczne i może doprowadzić do pojawienia się u nich uciążliwych potówek. A żaden rodzic nie chce patrzeć, jak jego córka czy syn cierpi. Zwłaszcza, że przecież można by było tego uniknąć. Dodatkowo, utrzymanie chłodu w pokoju dziecka jest istotne również ze względu na zależność pomiędzy SIDS (nagła śmierć łóżeczkowa) a gorącem w nocy. Zastosowanie klimatyzatora ograniczy ryzyko wystąpienia tragedii.

Ale też je ogrzewa

Zwykle zapominamy, że klimatyzacja to nie synonim „zimnego grzejnika”. Równie ważne, aby nasze maleństwo się nie przegrzało jest to, aby się nie przeziębiło. Za pomocą klimatyzatora w kilka minut podniesiesz temperaturę jedynie w pokoju dziecka. Natomiast w pozostałej części mieszkania będziemy mogli mieć nieco chłodniej, a to przełoży się na niższy rachunek za ogrzewanie. Ważne jest nagrzanie pokoju przed kąpielą naszego smyka.

Zobacz także  Klasyfikacja IP i IK – co to takiego?

Uważaj na bakterie

Klimatyzacja to wymarzone środowisko dla rozwoju bakterii i szkodliwych mikroorganizmów. Dla dziecka niebezpieczna może być bakteria legionelli. Jej zainfekowanie objawia się podobnie jak grypa czy zapalenie płuc. Zanieczyszczona klimatyzacja przyczynia się do rozwoju alergii, może wywoływać chrypkę oraz kaszel. Dbajmy więc o regularne przeglądy – nie tylko klimatyzacji domowej, ale i tej zamontowanej w samochodzie (o czym wielu z nas zapomina), by korzystanie z niej nie zaszkodziło dziecku, wystarczy ją regularnie czyścić preparatami grzybobójczymi i wymieniać filtry. Oczywiście zgodnie z instrukcjami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *