Gruntować czy nie? To jest pytanie, na które nawet najwięksi eksperci i specjaliści od malowania nie potrafią odpowiedzieć jednoznacznie. Mimo wszystko w jednym są zgodni – dobrze przygotowana powierzchnia gwarantuje doskonałe wykończenie.

Nowe ściany i sufity

W przypadku nowego budownictwa i odbieranie mieszkania w stanie deweloperskim nasze ściany i sufity są tylko gołymi powierzchniami w zasadzie nieprzygotowanymi do malowania, mimo odpowiedniej gładkości. Świeże ściany i sufity należy gruntować. Chociażby z ekonomicznego punktu widzenia. Gruntujemy nowe tynki gipsowe i mineralne, gładzie gipsowe, ściany wstanie deweloperskim, czyli pokryte farbą słabej jakości i wątpliwej ilości oraz ściany po skrobaniu ze starych powłok malarskich. Robimy to, aby zmniejszyć lub wyrównać chłonność powierzchni, wzmocnić tynk ściany i sufitu oraz aby ujednolicić strukturę powierzchni. Wszystko ma to na celu doprowadzić powierzchnię to idealnej gładkości tak, aby efekt końcowy farba właściwa wyglądała idealnie. Pominiecie etapu gruntowania może doprowadzić do pękania łuszczenia się powłoki lub powstawania pasów i przebarwień kolorystycznych.

A na stare ściany…

Jeżeli ściany mamy już pomalowane farbą akrylową lub lateksową, możemy pominąć etap nakładania podkładu. Aby sprawdzić, że nasze ściany są wystarczająco dobre, żeby nakładać już farbę właściwą wystarczy wykonać prosty test. Suchą dłonią należy potrzeć ścianę. Jeżeli na dłoni nie zauważymy przebarwień i pozostanie sucha, etap gruntowania możemy pominąć. Jednak warunkiem przeprowadzenia takiego testu jest pewność, że ściany były wcześniej pokryte farbami akrylowymi lub lateksowymi. W przypadku farb emulsyjnych pierwszym etapem przygotowania powierzchni do malowania jest zdzieranie farby. To związane jest z powstawaniem niechcianych dziur i wyrw. Dlatego kolejnym etapem jest użycie szpachli malarskiej lub gładzi. A to powoduje, że musimy użyć podkładu, aby nowa farba akrylowa bądź lateksowa dobrze trzymała się powierzchni, a efekt końcowy zadowolił najwybredniejszych mieszkańców.

Zobacz także  Jakich farb używać do malowania garażu?

Fachowcy i eksperci, mimo sporów, często gruntują ściany przed malowaniem. Efektem tego jest mniejsze zużycie farby właściwej jak również zdecydowanie mniej pracy podczas samego procesu malowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *