Impregnat czy lakierobójca

 

 

Każdy z tych produktów daje inny efekt końcowy oraz zabezpiecza drewno przed różnymi rodzajami czynników zewnętrznych. Czy zatem lepszym wyborem będzie lakierobejca czy impregnat? A może warto połączyć działanie obydwu preparatów?

 

 

Piękno w parze z bezpieczeństwem

Jeżeli zależy Ci na pięknym kolorze drewna oraz jego skutecznej ochronie przed wilgocią i negatywnym oddziaływaniem promieni słonecznych, to rozważ konserwację mebli impregnatem albo lakierobejcą. Dobrej jakości preparaty obydwu typów sprawią, że krople wody nie tylko nie będą wnikać w drewno, lecz spłyną szybciej po powierzchni mebla, pozostawiając ją w nienaruszonym stanie. Tutaj kończą się jednak podobieństwa łączące powyższe produkty. Co zatem sprawia, że ich zastosowania są różne?

Odmienny jest z pewnością wygląd zakonserwowanej powierzchni drewna. Po naniesieniu impregnatu staje się ona matowa, natomiast dzięki lakierobejcy zyskuje charakterystyczną, błyszczącą powłokę lakierniczą. Już na pierwszy rzut oka dowiesz się więc, którego preparatu użyto do impregnacji mebli, płotu lub konstrukcji stropu. Nie sugeruj się jednak wyglądem powierzchni przy wyborze produktu, który ma przede wszystkim zapewnić drewnu ochronę. Co zatem należałoby uwzględnić? Na pewno rodzaj zagrożeń, na które narażony będzie konserwowany przedmiot.

Zobacz także  Co to jest tynk akrylowy ?

Który produkt wybrać?

Fachowcy polecają stosowanie impregnatów do zabezpieczania więźb dachowych, krokwi i stolarki budowlanej oraz drewnianych okładzin na elewacjach budynków. Impregnuje się nimi także ławki ogrodowe, huśtawki, przęsła płotów i altany, a więc elementy architektury ogrodowej, które są szczególnie narażone na negatywne działanie zmiennych czynników atmosferycznych. Impregnat, w którego składzie występują biocydy, chroni drewno także przed utratą koloru oraz pokryciem przez siniznę i grzyby. Zabezpiecza je również przed insektami. Jeżeli chcesz zakonserwować drewno, które wcześniej nie było impregnowane, nałóż na jego powierzchnię najpierw bezbarwną wersję preparatu. Dopiero po jej wyschnięciu pomaluj drewno kolorowym impregnatem lub lakierobejcą – dzięki temu zapewnisz mu skuteczną ochronę przed negatywnymi czynnikami mikrobiologicznymi.

Lakierobejca tym różni się od impregnatu, ze nie zabezpiecza drewna przed grzybami, owadami i porostami. Chroni je tylko przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, lecz dodatkowo wzbogaca meble i inne przedmioty o unikalne walory estetyczne. Dzięki lakierobejcy możesz nadać drewnu wybrany kolor, co jest szczególnie istotne w przypadku boazerii, dekoracyjnych listew oraz parkanów i ławek ogrodowych.

Zobacz także  Jak się sprawdza wytrzymałość połączeń?

Właściwości impregnatu i lakierobejcy są od siebie różne, lecz obydwa produkty mogą się świetnie uzupełniać zapewniając drewnu podwójną ochronę. Warto skorzystać z tego połączenia i cieszyć oczy pięknym wyglądem oraz zwiększoną trwałością ulubionych przedmiotów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *