Ludzie na co dzień korzystają z wielu różnych elementów i powierzchni metalowych. Mogą to być bramy, ogrodzenia, meble ogrodowe czy też dekoracje zewnętrzne. Istnieje też wiele metalowych elementów przeznaczonych do zastosowań wewnętrznych (np. grzejniki). Czasami pojawia się konieczność poprawienia ich wyglądu.

 Jeśli komuś zależy na zabezpieczeniu czy też poprawie wyglądu elementów metalowych to osoby takie zwykle decydują się na pomalowanie takich przedmiotów. Malowanie powierzchni wykonanych z metalu, przeznaczonych do użytku wewnętrznego i zewnętrznego jest procesem, który różni się znacznie od malowania ściany czy też powierzchni wykonanej z drewna.

Podstawowe zasady

Jeśli planowane jest malowanie niezabezpieczonych elementów to zanim pojawi się na nich farba na metal, należy zadbać o ich prawidłowe przygotowanie do malowania. W pierwszej kolejności trzeba pozbyć się śladów rdzy, a następnie oczyścić całą powierzchnię drucianą szczotką lub ją przeszlifować. Dopiero po tym procesie można odpylić i odtłuścić przygotowywany element. Po wykonaniu powyższych czynności, należy użyć warstwy farby przeznaczonej do gruntowania powierzchni metalowych. Wystarczy nałożenie jednej takiej warstwy bez konieczności używania specjalnej farby podkładowej. Taka gruntująca farba na metal jest odporna na niekorzystne czynniki mechaniczne, takie jak zarysowania czy też uderzenia. Dodatkowo zapewnia ona idealną ochronę przed korozją. Jeśli malowane powierzchnie są wykonane z aluminium, cynku czy też miedzi, wówczas dobrym wyborem jest farba gruntująca podłoża metalowe, zapewniająca lepszą przyczepność warstwy docelowej. Wszystkie zadania związane z malowaniem powierzchni metalowych, należy wykonywać z wykorzystaniem najwyższej jakości wałków i pędzli. Dzięki nim uda się osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Zobacz także  Klasyfikacja IP i IK – co to takiego?

Malowanie oraz przygotowywanie elementów wewnętrznych i zewnętrznych

W przypadku przygotowywania i malowania elementów wewnętrznych, takich jak na przykład grzejniki, warto zapoznać się z instrukcją wykonania obudowy grzejnika. Uszkodzone lub zużyte miejsca należy przeszlifować i odtłuścić oraz nałożyć na całą powierzchnię farbę gruntującą. Ważne jest, aby grzejnik był zimny podczas malowania. Na rynku dostępna jest niejedna wysokiej jakości farba na metal przeznaczona właśnie do grzejników. Jeśli chodzi o elementy zewnętrzne, takie jak bramy, ogrodzenia czy też ozdoby, należy pamiętać o wspomnianych wyżej czynnościach, ale najważniejszą sprawą jest zwrócenie uwagi na dokładne oczyszczenie takich elementów z rdzy, która mogła powstać w wyniku działania wilgoci, niekorzystnych warunków pogodowych, zmian temperatur, itp.

Wybór odpowiedniej farby do malowania elementów metalowych

 

Po prawidłowym przygotowaniu i zagruntowaniu malowanej powierzchni metalowej, można nakładać preparat docelowy, jakim jest farba na metal. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i kolorów takich produktów, więc każdy ma możliwość pomalowania elementów na kolory wybrane przez siebie. Dobrym wyborem jest farba antykorozyjna, która zapewni ochronę powierzchni przed rdzą. Jeśli mówimy o malowaniu powierzchni zewnętrznych to należy unikać takiej pracy przy silnym nasłonecznieniu. Nie należy też jednorazowo nakładać zbyt grubej warstwy farby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *