Masz już dosyć monotonnych, jednolitych ścian? Chcesz prowadzić do swojego domu odrobinę fantazji? Dostępne obecnie na rynku produkty, dają nam multum różnych możliwości. Najważniejsza zasada to nie przesadzić – wzory mają zaciekawić, nie przytłoczyć. Dlatego do dekorowania powinno wybierać się jedną ścianę lub wybrane fragmenty ścian.

Przed rozpoczęciem dekoracyjnego malowania ścian, musisz zaopatrzyć się w przeznaczone do tego produkty i narzędzia. Wśród takich artykułów mamy do wyboru tynki, masy, farby dekoracyjne oraz lakiery do efektu spękań. Do nakładania tych produktów przydadzą się narzędzia, takie jak specjalne wałki, pędzle, gąbki i szpachelki, a także szablony do malowania wzorów.

Tynki dekoracyjne

Tynki dekoracyjne występują zazwyczaj w postaci gotowej masy lub do samodzielnego rozrobienia z wodą. Ich nakładanie jest bardzo skomplikowane, ponieważ wymaga specjalnego przygotowania podłoża według instrukcji na opakowaniu, a także umiejętności szybkiego rozprowadzania produktu. Tynki tworzą na ścianie ciekawe efekty imitując płótno, beton, metal, trawertyn, marmur, piaskowiec lub stiuk wenecki.

Zobacz także  Co to jest podmurówka i jak ją wykończyć?

Ściana dekoracyjna

Przykładowy efekt:

Bardzo ciekawy i całkiem prosty do wykonania jest efekt płótna. Wykonujemy go poprzez nakładanie szpachlą tynku najpierw pionowymi ruchami i przeczesywanie każdego pasma specjalnym grzebieniem zaraz po nałożeniu, a następnie pod odczekaniu około 2 godzin aż tynk zaschnie, powtarzamy czynność tym razem nakładając tynk poziomo. Otrzymamy efekt kratki przypominającej przędzę, z której utkane jest płótno. Na tak udekorowaną ścianę wystarczy już tylko położyć odpowiedni, płócienny kolor.

Farby dekoracyjne

Dużo łatwiejszym materiałem do opanowania dla osoby stawiającej pierwsze kroki w dekorowaniu ścian są farby dekoracyjne. Wśród nich wyróżniamy farby kryjące (fakturowe i strukturalne) oraz farby laserunkowe. Farby strukturalne i fakturowe mają podobne zadanie do tynków dekoracyjnych. Nadają ścianom drobnoziarnistą fakturę, a ich konsystencja pozwala na dowolne modelowanie wałkami, szpachelkami, gąbkami lub nawet ręką w celu otrzymania wybranego efektu.

Przykładowe efekty:
Za pomocą farby strukturalnej można wykonać efekt cegiełek. Nakłada się na ścianę warstwę farby, a następnie odciska metalową szpachelką wzór cegły. Następnie po wyschnięciu, należy pomalować ścianę farbą w ceglastym lub białym kolorze.

Zobacz także  Podstawy obróbki materiałów

Sciana w ceglach

Farby laserunkowe są to półprzezroczyste lazury i bejce. Nakłada się jej przecierając ściany uprzednio już pomalowane wybranym kolorem. Dodają kolorom głębi poprzez wrażenie przenikania się kolorów. Pod struga światła błyszczą się i mienią.

Lakier dekoracyjny

Każdy osiągnięty efekt dekoracyjny można wzbogacić malując dodatkowo ścianę lakierem. Lakierowanie dekoracyjne można wykonać za pomocą zwykłych lakierów wodnych np. mieszając je z brokatem. Powłoka lakiernicza dodatkowo zabezpieczy ściany przed wilgocią w takich pomieszczeniach jak łazienka czy kuchnia. Istnieją także specjalne lakiery do osiągnięcia efektu spękanej, szlachetnie starzejącej się ściany.

Szablony do wzorów

Dowolny wzór na ścianie można także namalować przy pomocy szablonów. Szablony można kupić, zrobić samemu lub skorzystać z darmowych propozycji zamieszczonych w Internecie.

Dekoracje ścian szablon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *