łączenie drewna

Różnego rodzaju kleje znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów, a ludzie od wieków wykorzystują spoiwa, by trwale połączyć ze sobą różne elementy. Obecnie stosowane kleje są tak mocne, że często zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. Jak się sprawdza, czy klejenie jest mocne?

Kleje stosowane w przemyśle

Kleje są tak powszechnie stosowane w przemyśle, że trudno znaleźć produkt, przy którego produkcji nie zastosowano choćby jednego rodzaju kleju. Różnorodność dostępnych na rynku klejów o różnym zastosowaniu, pozwala dobrać odpowiednie spoiwo. Kleje są stosowane do przyklejania etykiet na butelki, montaż w budownictwie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Nowoczesne kleje strukturalne zastępują połączenia innego rodzaju, choćby nity. Połączenia są trwałe i niezawodne, nawet gdy stosuje się je do mocowania łopat wirnika w turbinach wiatrowych. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. Produkcja klejów z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł surowców i uniezależnienie od produktów ropopochodnych ma znaczenie w poprawieniu bilansu emisji dwutlenku węgla. Szerokie zastosowanie znajdują także kleje termotopliwe i reaktywne. Te pierwsze nie mają negatywnego wpływu na środowisko, a otrzymuje się je ze skrobi, soi oraz z olejów roślinnych. Mogą być dziś wykorzystywane w zastosowaniach komercyjnych i stanowią rzeczywistą alternatywę dla klejów na bazie ropy naftowej.

Zobacz także  Rodzaje i podział narzędzi ręcznych

Czy klej dobrze trzyma? Jak się sprawdza wytrzymałość?

O wytrzymałości mechanicznej klejów decyduje przede wszystkim siła chemicznego działania kleju z powierzchniami, które są klejone (adhezja). Klej może reagować w sposób chemiczny z podłożem, tworząc wiązania chemiczne. Tego typu wiązania tworzą spoinę o większej wytrzymałości w porównaniu z klejami wnikającymi w powierzchnię klejoną. Wiele klejów o przeznaczeniu uniwersalnym nie zawiera substancji chemicznych reagujących ze wszystkimi materiałami, zatem nie ma bezpośredniej reakcji z podłożem. Na wytrzymałość mechaniczną wpływ ma również wytrzymałość mechaniczna warstwy kleju, czyli tzw. kohezja, która jest ważna w klejach tworzących warstwę spoinową. Na wytrzymałość w tym zakresie wpływa struktura chemiczna kleju oraz rozmiar i kształt spoiny. Jeżeli wzrasta powierzchnia spoiny i jej nieregularny kształt, to zwiększa się wytrzymałość. Osoby testujące wytrzymałość badają także głębokość, na jakiej klej penetruje klejony materiał. Im większa głębokość penetracji, tym większa wytrzymałość mechaniczna połączenia. Głębokość penetracji można zwiększyć przez wyższy poziom chropowatości powierzchni, zatem gładkie materiały trudniej się klei. Kleje w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia elementów z metalu, nawet do stosunkowo dużych części. Szerokie zastosowanie klejów i wprowadzane unowocześnienia wróżą im świetlaną przyszłość, a możliwość sprawdzenia wytrzymałości spoiwa to gwarancja mocnego łączenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *