Podczas remontu mieszkania, nie unikniemy układania płytek, czy to w kuchni, czy w łazience. Na pewnym etapie prac czeka nas to zadanie. Jeżeli więc dokonamy odpowiednich pomiarów i zakupu wymarzonych płytek, musimy przystąpić do ich odpowiedniego ułożenia. Jeżeli chcemy ułatwić sobie pracę, lepiej kupmy płytki dobrej jakości, które nie będą się kruszyć podczas układania, a co najważniejsze będą odporne na uszkodzenia w czasie późniejszej eksploatacji.

Od czego zacząć układanie płytek ściennych?

Zanim przystąpimy do samego układania, musimy zadbać o kilka niezbędnych rzeczy. Jeżeli kupujemy określoną ilość płytek, zgodnie z tym, co wcześniej wymierzymy, powinniśmy nabyć ich o ok. 15% więcej. Zapas ten musi być przewidziany na możliwe straty materiału podczas układania. Z pewnością pozwoli nam to uniknąć późniejszego poszukiwania dokładnie tego samego rodzaju płytek, w sytuacji, gdy któraś ulegnie uszkodzeniu. Jeżeli nie uwzględnimy tego zapasu, wybrany przez nas wzór może nie wystarczyć podczas wykonywania prac lub zostać wykupiony z asortymentu sklepu. Wówczas skażemy się na pewien rodzaj nieplanowanej mozaiki ściennej.

Zobacz także  Kupujemy żarówkę - na co zwracac uwagę?

Podstawowe zasady

Jeżeli układamy płytki ścienne, które trzeba będzie przycinać ze względu na to, że wysokość pomieszczenia uniemożliwia wykorzystanie całych płytek, należy zacząć układanie od góry, a przyciętą płytkę umieścić na samym dole (na najniższym pasie przy podłodze). W sytuacji, gdy układamy całe płytki, zaczynamy od dołu. Jeśli łazienka jest niesymetryczna, ma dużo załamań, idealnym rozwiązaniem będzie mozaika ścienna. Składa się ona z małych elementów, które łatwiej jest wpasować w nieregularne powierzchnie. Mozaika ścienna dodatkowo może nadać niepowtarzalnego charakteru całemu wnętrzu.

Finalnie ułożone płytki ścienne

Finalnie ułożone płytki ścienne

Jaki klej?

Jeżeli układamy płytki na podłożach betonowych, tynkowych lub ceramicznych, powinniśmy zastosować klej cementowy typu C1TE. Gdy jednak zależy nam na szybkim użytkowaniu pomieszczenia, najlepszą opcją będzie klej szybkowiążący. Płytki można układać również na płytach gipsowo-kartonowych, jest to jednak trudniejsze i wymaga zastosowania kleju odkształcalnego.

Rozmieszczenie płytek i wybór spoiny

Przed przystąpieniem do głównej czynności, czyli właściwego układania płytek ściennych, należy sobie na kartce dokładnie rozrysować ich rozmieszczenie, zaczynając od ściany, która posiada najwięcej przeszkód, takich jak: okna, drzwi itp. Ważny jest również odpowiedni dobór grubości spoin, który pozwoli uniknąć dysproporcji. Ostatnim elementem jest nałożenie fug, nie tylko dopasowanych kolorystycznie, ale przede wszystkim odpowiednich dla rodzaju płytek ściennych, jakie wybraliśmy. Jeżeli chcemy urozmaicić wnętrze, możemy użyć brokatowych fug, które rozjaśnią przestrzeń.

Zobacz także  Jak ozdobić dom latem?

Układanie płytek wymaga dużej wiedzy i precyzyjności, dlatego zanim zaczniemy robić to „na własną rękę”, warto zaczerpnąć porad od osoby posiadającej doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu unikniemy bezsensownych błędów, a uzyskany efekt będzie dla nas zadowalający.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *