Nie ulega wątpliwości, że kolory bardzo wpływają na ludzką psychikę i powodują różnego rodzaju reakcje. Każdy z nas potrafi powiedzieć, która z barw go uspokaja, a która pobudza i dodaje energii. Wybierając farby do wnętrz, warto kierować się wiedzą o wpływie barw na nasze zachowanie i samopoczucie.

Jak wybrać kolory farb do pokoju dziennego?

Pokój dzienny jest zazwyczaj najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu i dbamy o niego szczególnie, gdyż zazwyczaj jest to także najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Wybierając kolory farb do wnętrz, musimy mieć świadomość, że barwa powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale i stwarzać dobre warunki do odpoczynku i przyjmowania gości. Możliwości wyboru farb jest bardzo dużo, a nasza decyzja powinna zależeć od naszych osobistych preferencji kolorystycznych. Wystrój wnętrza, na który się zdecydujemy, najbardziej musi pasować nam, gdyż to nasz dom. Goście przychodzą i wychodzą i nawet jeśli nie spodoba im się nasza turkusowa ściana, nie powinniśmy się przejmować. Ważne, że my go kochamy. Dom to nasza oaza i musi pasować nam idealnie.

Zobacz także  Jak często trzeba czyścić klimatyzację?

Zanim wybierzemy farby do wnętrz, zastanówmy się, czy w danym pokoju będziemy tylko wypoczywać, czy może urządzimy w nim kącik do pracy, a ten biurowy aneks wyróżnimy innym kolorem farby.

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie?

Najbardziej charakterystyczny i wyrazisty jest kolor czerwony, który pobudza i dodaje energii. Nie powinno się malować tym kolorem dużych powierzchni, gdyż zastosowana w nadmiarze czerwień może drażnić. Szlachetnego charakteru wnętrzu nada jedna ściana pomalowana na czerwono.

Do słabo doświetlonych i smutnych wnętrz warto wybrać farby do wnętrz w kolorze żółtym, który poprawia nastrój i apetyt, ale zastosowany w nadmiarze może męczyć. Do działania motywuje kolor pomarańczowy. Symbolem nadziei i życia jest kolor zielony, którego towarzystwo przywołuje na myśl obcowanie z naturą, relaksuje, odpręża. Ponadto zieleń korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, poprawia krążenie, uspokaja oddech. Jeśli mamy w pokoju elementy drewniane, połączmy je z kolorem niebieskim. Błękit kojarzy się z niebem, wodą i przestrzenią, a w połączeniu z drewnem tworzy szlachetne i lekkie połączenie. Magii wnętrzu nada kolor fioletowy, który pobudza naszą psychikę i aktywuje do działań twórczych. Farby do wnętrz w kolorach ziemi (szarość, beż) tworzą przytulny nastrój i sprzyjają koncentracji.

Zobacz także  Czy w pokoju dziecka można zamontować klimatyzator?

Zanim wybierzemy się na zakupy z zamiarem nabycia farby do wnętrz, przemyślmy uważnie dobór koloru, gdyż w dużej mierze to od niego zależy nastrój jaki będzie panował we wnętrzu. Nie bójmy się eksperymentów, gdyż kolor łatwo zmienić, a może zachwyci nas coś, co początkowo chcieliśmy odrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *