Łazienka

Łazienka ma przede wszystkim funkcje użytkowe, ale może być nie tylko miejscem, gdzie stoi umywalka i wanna lub kabina prysznicowa. Przy odrobinie wyobraźni i poszukiwań możemy stworzyć salon kąpielowy, który da wrażenie luksusu i oczaruje gości. Jak wybrać najlepsze meble do łazienki?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mebli do łazienki?

W łazience można wykorzystać meble różnego rodzaju, od szafek i półek, po bardziej wyszukane formy jak postarzane komody. Wszystko zależy od tego, ile mamy miejsca i jaki styl nam się podoba. Pamiętajmy, że meble do łazienki nie powinny zajmować całego miejsca, jakie mamy do zagospodarowania. Musimy zostawić wystarczająco dużo miejsca wokół umywalki (zarówno po bokach jak i z przodu), wanny czy toalety. Podczas rozbierania czy wycierania potrzebna jest przecież swoboda. Dobrze wymierzmy również wszystkie wnęki, by wykorzystać pustą przestrzeń. Należy również zwrócić uwagę czy miejsca, w których zostaną zawieszone półki lub szafki, nie utrudniają dostępu np. do umywalki lub WC.

Zobacz także  Czy zawsze trzeba stosować podkłady i grunty?

Od czego zacząć? Zanim kupimy meble do łazienki

Po dokładnym wymierzeniu łazienki musimy udać się na zakupy. Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzone będzie pomieszczenie, pierwszym etapem jest kupno armatury i odpowiednie jej rozlokowanie. Pozwala to oszacować ilość pozostałego miejsca w łazience, a także znaleźć meble pasujące zarówno do umywalki jak i wanny czy kabiny prysznicowej.

Wybieramy meble do łazienki

Decydując się na meble od różnych producentów czy kolekcji, należy dobrać je tak, by stylistycznie i kolorystycznie pasowały do siebie. Czasami meble z kompletów są zbyt duże i dobieramy mniejszą szafkę. Nie jest to problemem, ale musimy zwrócić uwagę, by wybrane przez nas meble do łazienki były dopasowane kolorystycznie. Możemy kupić meble wykonane z metalu, szkła czy odpornego na działanie wody drewna. Ich powierzchnie powinny być pokryte lakierem poliuretanowym (jeśli są drewniane lub wykonane z płyty MDF) lub folią, a okucia i zawiasy muszą być odporne na rdzę.

Kompletując zestaw mebli do łazienki, zacznijmy od szafki dopasowanej do umywalki. Jest to mebel, który kupuje się wraz z armaturą, dzięki czemu szafka idealnie współgra z umywalką. Potrzebna jest także szafka wisząca, która pomieści kosmetyki, a nie zajmuje miejsca na podłodze. W większym pomieszczeniu można postawić stabilną szafkę wiszącą wyposażoną w pojemne szuflady. Doskonałym uzupełnieniem szafek są tzw. słupki, które są wysokie, ale raczej wąskie. To właśnie w nich mieści się kosz na pranie, co pozwala zaoszczędzić miejsce i ukryć brudne ubrania przed wzrokiem gości. W łazience warto też powiesić kilka półek, na których możemy postawić najpotrzebniejsze kosmetyki czy przybory toaletowe.
Wybierając meble do łazienki, zwróćmy uwagę na to, by były nie tylko praktyczne i funkcjonalne, lecz także ładne. Mądrze zaprojektowana łazienka będzie prawdziwą ozdobą naszego mieszkania.

4 thoughts on “Meble do łazienki – które wybrać, jakie są najlepsze?

  1. Lepiej zabudować pralkę czy pozostawić ją wolnostojącą? Chodzi mi o to, czy taka zabudowana pralka nie skacze razem z szafką po łazience:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *