malowanie natryskowe

 

 

Malowanie dużych powierzchni jest żmudną i mecząca pracą. Na szczęście do malowania nie trzeba używać tylko pędzli lub wałków. Można zastosować technikę malowania natryskowego, polegającą na nanoszeniu farby pod ciśnieniem. Narzędziami bardzo przydatnymi przy malowaniu powierzchni o zróżnicowanej fakturze są aparaty natryskowe lub elektryczne pistolety natryskowe.

Jak używać narzędzi do malowania natryskowego?

Malowanie natryskowe polega na pokrywaniu farbą powierzchni  ścian za pomocą agregatu hydrodynamicznego.  Farba zasysana jest do dyszy, a potem rozpylana. Urządzenie to składa się z kompresora (sprężarki), aparatu natryskowego ssącego (zbiornik na farbę), a także przewód ciśnieniowy łączący pistolet z kompresorem.

Aby rozpocząć pracę agregatu należy napełnić farbą specjalny zbiornik i ustawić parametry strumienia  oraz siłę natrysku (ciśnienie). Jeśli farba spływa po malowanej powierzchni, powinniśmy zacząć nakładać farbę z większej odległości. Pamiętajmy również o dokładnym zabezpieczeniu podłóg i innych sprzętów folią malarską, gdyż przy tym rodzaju malowania większe jest prawdopodobieństwo zabrudzeń. Ważne jest również odpowiednie dobranie narzędzia. Powierzchnie wewnętrzne można pomalować za pomocą pistoletu natryskowego. Za pomocą tej techniki można pokrywać również powierzchnie elewacji, drzwi, grzejników, karoserii samochodów, a nawet burty statków. Nie wszystkimi farbami można malować za pomocą natrysku. Popularnymi  emaliami używanymi do pistoletów natryskowych są: akrylowe, olejno-żywiczne, bitumiczne, alkilowe, chlorokauczukowe oraz winylowe.

Zalety malowania natryskowego

Przede wszystkim malowanie za pomocą pistoletu natryskowego jest bardzo wydajne. Obliczono, że średnie tempo pokrywania wynosi  kilka metrów kwadratowych na minutę. Jest to metoda bardzo oszczędna, gdyż zużywa się  nawet do 30% mniej farby niż przy bardziej tradycyjnych metodach malowania. Zależy to naturalnie od rodzaju używanych farb. Metoda malowania natryskowego jest bardzo uniwersalna, można ją stosować wewnątrz pomieszczeń oraz na zewnątrz domów. Powierzchnia ściany po pomalowaniu jest bardzo gładka.

Malowanie natryskowe ma swoich zwolenników ale i przeciwników, którzy uważają, że efekt jaki daje malowanie pędzlem i wałkiem jest lepszy. Jeśli wykonamy pracę prawidłowo, to jej efekty pojawiają się bardzo szybko i są bardzo zadowalające.

Zobacz także  Rodzaje i podział narzędzi ręcznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *