Odnowienie drewna może dać nowe życie meblowi i innych drewnianym przedmiotom. Można wykorzystać trzy środki chemiczne, aby przywrócić wygląd drewnu. Są to farby, impregnaty i bejca. Czym się różnią i które są najlepsze.

Przygotuj przedmiot

Zanim przejdziesz do renowacji drewna, powinieneś odpowiednio się przygotować. Drewno nie powinno być renomowane wewnątrz pomieszczeń, ponieważ każdy środek chemiczny, świeżo nałożony jest szkodliwy dla dróg oddechowych. Przygotuj więc odpowiednie miejsce na zewnątrz.

Powinieneś oczyścić element z brudu oraz resztek farby. Użyj do tego papieru ściernego 60. Może być tez bardziej ziarnisty. Po starciu drewna spójrz, czy nie ma widocznych rys i pęknięć. Powinieneś je wyszlifować. Rysy szpecą drewno, ale przede wszystkim wada może się pogłębić. Teraz wystarczy oczyścić elementy z pyłu i zacząć malować.

 

Impregnat do drewna

Impregnat do drewna chroni i zabezpiecza drewno przed wilgocią, grzybami i innymi mikroorganizmami. Zabezpiecza też drewno przed wiatrem zaślepiają mikrootwory.

Jeżeli chcesz malować wewnątrz budynku, np. schody lub podłogę, użyj impregnatu na bazie wody, ewentualnie impregnat rozpuszczalnikowy. Mogą być one stosowane wewnątrz, ale w trakcie malowania i zaraz po powinieneś dokładnie wywietrzyć pomieszczenie. Dzieci nie powinny w tym czasie wchodzić do pomieszczenia. Impregnat wodnisty jest bezwonny, ale na bazie rozpuszczalnika na dłużej zabezpieczy drewniane elementy.

Zobacz także  Techniki łączenia cegieł

 

Impregnaty olejowy mogą być stosowane tylko na zewnątrz budynku. Mogą służyć do renowacji i zabezpieczenia mebli ogrodowych czy płotu, ale lepiej nie stosować ich wewnątrz, ponieważ są najbardziej szkodliwe z całej trójki. Zabezpieczają jednak także przed szkodliwym dla drewna promieniowaniem UV.

 

Bejca do drewna

Bejca jest rodzajem impregnatu do barwienia drewna. Doskonale wnika w strukturę drewna nadając mu odświeżony kolor. Wykorzystywany jest do maskowania różnic i wyrównania barw na przedmiotach, jednocześnie zachowuje rysunek słojów.

Bejca do drewna może występować w wielu kolorach, a to, jaki zostanie użyty zależny jest od rodzaju drewna.

Bejce można stosować wewnątrz pomieszczeń, więc idealnie nadaje się do renowacji mebli. Zasada nakładania drewna jest taka sama jak dla innych impregnatów. Najpierw należy oczyścić przedmiot, wyszlifować, i dopiero nałożyć bejcę.

Przy nakładaniu bejcy można użyć wcześniej podkładu regenerującego, a po nałożeniu i przeschnięciu warto nałożyć dodatkowy lakier nadający połysk.

Malowanie

Malowanie drewna też należy do czynności regenerujących i zabezpieczających drewno. Malowanie powinno odbywać się na zewnątrz. Można zastosować farbę akrylową, która poza cechami zabezpieczającymi nada drewnu nowy odcień, a tym samym życie.

Zobacz także  Podłogi drewniane, czym malować?

Farby akrylowe cechują się wysoką odpornością. Zachowają kolor i odcień nawet pomimo szorowania. Mają niedrażniący drogi oddechowe zapach, więc można nimi pomalować meble dla dzieci. Farbą można uzupełnić także impregnowanie drewna, co dodatkowo zabezpieczy przez zniszczeniem.

Malując jednak płot czy meble ogrodowe, lepiej wykorzystać farby rozpuszczalnikowe, ponieważ są bardziej odporne na trudne warunki atmosferyczne, m.in. zimno, upał i deszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *