Podłogi drewniane są bardzo popularne. Dzieje się tak, z uwagi na to, że są estetyczne i efektowne. Podkreślają unikalny charakter wnętrza. Jednak, aby cieszyły nasze oczy przez długi czas muszą być odpowiednio zabezpieczone i konserwowane. Czego najlepiej użyć do malowania podłogi drewnianej? Lepiej sprawdzi się lakier czy olej, czy lepiej wybrać inne wykończenie podłogi? Oto najważniejsze informacje.

Jak można wykończyć podłogę?

Drewnianą podłogę można wykończyć na wiele różnych sposobów. Do najpopularniejszych należy lakierowanie, olejowanie, ługowanie i woskowanie. W tym tekście skupimy się na dwóch pierwszych, czyli olejowaniu i lakierowaniu, z uwagi na to, że są najczęściej wybierane, a podłogi wykończone w ten sposób wyglądają efektownie, są łatwe w utrzymaniu w czystości oraz konserwacji.

Co daje lakierowanie podłogi?

Lakierowanie jest jedną z najpopularniejszych metod wykończania drewnianych podłóg. Tak wykończona powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpieczone w ten sposób drewno zachowuje swoją naturalną barwę (chyba, że użyjemy preparatów barwiących), a jego struktura jest wyraźnie widoczna. Dodatkowo można wybrać różne efekty wykończenia, np. matowy, satynowy, półmatowy czy na wysoki połysk. Lakiery o wysokim połysku polecane są do wnętrz mało eksponowanych, gdyż widoczne na nich są zarysowania i wszelkie inne niedoskonałości drewna.

Zobacz także  Techniki łączenia cegieł

Jaki lakier wybrać?

Najogólniej lakiery dzieli się na rozpuszczalnikowe i wodorozcięczalne. Pierwsze z nich łatwiej się nakładają, jednak zawierają w sobie dużo szkodliwych substancji. Z kolei lakiery na bazie wody są bezpieczniejsze, jednak trudniej się je nakłada.

Lakier dobiera się przede wszystkim do gatunku drewna. Do poszczególnych gatunków drzew poleca się następujące preparaty:

drewno z drzew liściastych – do tego rodzaju drewna poleca się lakiery elastyczne, z uwagi na to, że jest to drewno pracujące. Do takich lakierów zalicza się między innymi lakiery uretanowe, uretanowo-alkaidowe oraz poliuretanowe;

drewno z drzew iglastych – do tego rodzaju drewna polecane są lakiery alkaidowe oraz uretanowo-alkaidowe. Przed położeniem lakieru drewno iglaste należy oczyścić całkowicie z żywicy;

drewno egzotyczne – do tego rodzaju drewna można używać praktycznie każdego lakieru. Jednak przed nałożeniem preparatu należy użyć preparatu, który zneutralizuje olejki eteryczne. Ważne jest też, aby użyć preparat podkładowy, który zabezpieczy powierzchnię drewna. Jest to szczególnie istotne w przypadku gatunków takich jak ipe, które może zmienić kolor po lakierowaniu.

Zobacz także  Jak samemu przeprowadzić remont domu?

Co daje olejowanie podłogi?

Oleje produkowane są na bazie naturalnych składników, w tym wody i naturalnych olejów roślinnych. Dzięki temu są bezpieczne do stosowania nawet w takich pomieszczeniach jak pokój dziecka. Takie wykończenie podłogi polecane jest do mieszkań alergików. Olej eksponuje fakturę drewna i pogłębia kolor. Na olejowaną podłogę można dodatkowo położyć wosk, który nada drewnu połysk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *