Frezowanie i obróbki szybkościowe to połączenie, które stanowi podstawę obróbki materiałów. Frezowanie jest to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem (obróbki ubytkowej), w którym stosuje się narzędzia wieloostrzowe (frezy). Ten rodzaj obróbki wykorzystywany jest do frezowania płaszczyzn, rowków, nacinania gwintów, kół zębatych oraz powierzchni kształtowych. Coraz częściej w czasie tego typu pracy korzysta się z minifrezarki.

Na czym polega obróbka? Jak pracuje minifrezarka?

Frezarki, w tymi minifrezarka, to maszyny niezastąpione przy obróbce drewna. Ich zadaniem jest frezowanie drewna, czyli np. gładzenie i zaokrąglanie krawędzi. Dzięki ich użyciu możemy wykreować drewno pełniące doskonałą rolę dekoracyjną. Używanie frezarki do drewna nie jest łatwym zadaniem, dlatego powinniśmy zapewniać sobie odpowiedni komfort i bezpieczeństwo. Ważne jest przygotowanie miejsca składowania odpadów oraz zaplanowanie kolejności wykonywanych zadań. Zanim rozpoczniemy frezowanie, musimy dobrać odpowiedni rodzaj frezu do konkretnego zadania – pamiętajmy o tym, że mają one różne kształty i rozmiary. Do jego wymiaru dopasowujemy prędkość działania urządzenia. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwego frezowania, ustawiamy też głębokość. Podczas frezowania ruchem głównym jest ruch obrotowy narzędzia dookoła jego osi. Przedmiot obrabiany realizuje przede wszystkim ruch posuwowy. Występuje kilka rodzajów frezowanie. Obecnie wyróżnia się frezowanie czołowe, walcowo-czołowe, profilowe i toczne, rowków i gwintów oraz metody dedykowane. W czasie pracy minifrezarki, w przypadku frezowania przeciwbieżnego warstwa skrawana jest na początku zagłębiania się ostrza narzędzia. Krawędź skrawająca ostrza trze o powierzchnię obrobioną i w wyniku tego tarcia, przy jednocześnie narastających siłach skrawania, tarcie istotnie wpływa na proces zużycia się narzędzia. W czasie frezowania współbieżnego grubość warstwy skrawanej jest największa przy zagłębianiu się ostrza frezu w przedmiot obrabiany, a najmniejsza, gdy ostrze wychodzi z materiału.

Zobacz także  Co to jest podmurówka i jak ją wykończyć?

Jak działa minifrezarka?

Minifrezarka sprawdza się zarówno przy wykonywaniu detali o mniejszych gabarytach, jak i tych o znacznej wielkości. Obróbce poddana może być szeroka gama materiałów, od metali i ich stopów takich jak aluminium, mosiądz, brąz, miedź po tworzywa sztuczne, drewno, pianki, etc. Wydajne i ciche wrzeciono o mocy 3 kW zapewnia komfort pracy i uniwersalność zastosowania. Urządzenie zostało wyposażone w możliwość automatycznej wymiany narzędzia, co znacznie wpływa na efektywność procesu obróbczego. W dobrej jakości minifrezarce można zamontować wysokiej klasy podzespoły, takie jak wrzeciono ATC, wzmocniona konstrukcja, czy silniki gwarantujące dokładne pozycjonowanie. Dodatkowo, możemy skorzystać z możliwości skanera 3D, który umożliwia poznanie procesów inżynierii odwrotnej, gdzie na podstawie obiektu rzeczywistego otrzymujemy jego model w formie 3D lub 2D.

Obróbka materiałów to skomplikowane zadanie. Jeśli zależy nam na cichej i niezwodnej pracy urządzenia, a obramiamy małe elementy, wybierzmy niezawodną minifrezarkę, która świetnie poradzi sobie z każdym zadaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *