ściana

Nie ulega wątpliwości, że kolory bardzo wpływają na ludzką psychikę i powodują różnego rodzaju reakcje. Każdy z nas potrafi powiedzieć, która z barw go uspokaja, a która pobudza i dodaje energii. Wybierając kolory farby do wnętrz, warto kierować się wiedzą o wpływie barw na nasze zachowanie i samopoczucie. Ponadto, zwróćmy uwagę także na to, jak dane barwy będą się sprawdzać w użytkowaniu.

Jak wybrać kolory farb do pokoju dziennego?

Pokój dzienny jest zazwyczaj najważniejszym pomieszczeniem w naszym domu i dbamy o niego szczególnie, gdyż zazwyczaj jest to także najbardziej reprezentacyjne miejsce w domu. Wybierając kolory farb do wnętrz, musimy mieć świadomość, że barwa powinna nie tylko dobrze wyglądać, ale i stwarzać dobre warunki do odpoczynku i przyjmowania gości. Pstrokate barwy mogą dobrze wyglądać w katalogu, ale na pewno nie sprzyjają relaksowi. Zanim wybierzemy farby do wnętrz, zastanówmy się, czy w danym pokoju będziemy tylko wypoczywać, czy może urządzimy w nim kącik do pracy, a ten biurowy aneks wyróżnimy innym kolorami farby.

Zobacz także  Wizualizer wnętrz – dlaczego warto z niego skorzystać?

Jak kolory farb wpływają na nasze samopoczucie? Czy ma to znaczenie?

Najbardziej charakterystyczny i wyrazisty jest kolor czerwony, który pobudza i dodaje energii. Nie powinno się malować tym kolorem dużych powierzchni, gdyż zastosowana w nadmiarze czerwień może drażnić. Do słabo doświetlonych i smutnych wnętrz warto wybrać farby do wnętrz w kolorze żółtym, który ma praktyczne zastosowanie, gdyż poprawia nastrój i apetyt. Do działania motywuje kolor pomarańczowy. Jeśli mamy w pokoju elementy drewniane, połączmy je z kolorem niebieskim. Farby do wnętrz w kolorach ziemi (szarość, beż) tworzą przytulny nastrój i sprzyjają koncentracji.

Wybierając kolory farb, warto także pomyśleć o tym, czy barwa będzie pasować do mebli, które mamy w domu. Nawet jeśli pomieszczenie remontujemy i meblujemy od początku, zwróćmy uwagę na to, by było spójne z wystrojem mieszkania czy domu. Bardzo istotne jest także, by dokładnie sprawdzić, jak kolor „zachowuje się” w różnym świetle. Ta sama barwa oglądana w słoneczny dzień nas zachwyca, a w sztucznym świetle wygląda dużo gorzej. Warto także porozmawiać ze sprzedawcą. Pracownicy marketów budowlanych mają duże doświadczenie, znają kolory farb i mogą podsunąć ciekawe rozwiązanie, które może nas zainspirować. Kolory farb trzeba też dopasować do funkcji pomieszczenia. Jeśli pokój pełni wiele funkcji, fragmenty pomieszczenia o różnym przeznaczeniu możemy wyróżnić inną barwą. Dla przykładu, gdy kuchnia jest połączona z salonem, możemy zastosować ten sam kolor farby, ale i zaszaleć z kontrastami. Wszystko zależy od naszych preferencji i skłonności do szaleństwa.

Zobacz także  Meble do łazienki – które wybrać, jakie są najlepsze?

Zanim wybierzemy się na zakupy, zastanówmy się, jakie kolory farb będą najlepsze do naszego mieszkania czy domu. Nie bójmy się eksperymentów, gdyż kolor łatwo zmienić, a może zachwyci nas coś, co początkowo chcieliśmy odrzucić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *