narzędzia ręczne

Lista narzędzi ręcznych jest bardzo długa. Niektóre z nich wykorzystywane są od wieków inne od lat, a jeszcze inne tylko przez specjalistów, przypisane do konkretnego zawodu. Warto znać ich podział, choćby ze względu na to, że łatwiej będzie ich szukać na sklepowych półkach czy w menu sklepu internetowego.

Bez prądu

Narzędzi ręcznych używany od zarania dziejów. Ich podział jest trudny do określenia ze względu na to, że używamy ich na co dzień, mimo że nie zawsze jest to narzędzie związane z nasza pracą zawodową. Jednak narzędzia ręczne możemy podzielić na podstawowe, które używane są przez każdego  z nas. Narzędzia malarskie, pomiarowe, budowlane i motoryzacyjne. W każdej z tych grup znajdują się narzędzia ręczne, o których wiemy co nieco lub ich używaliśmy. Nietrudno zauważyć, że jest to grupa narzędzi, która nie potrzebuje zasilania prądem elektrycznym. Oprócz prostego młotka, piły, pędzla czy poziomicy możemy w tej grupie znaleźć wszelkiego rodzaju śrubokręty, pilniki, szczypce, imadła i ściski stolarskie. Każdy z nas chociaż raz ich używał, a ich obsługa nie należy do skomplikowanych. Wspominając o narzędziach ręcznych, należy wspomnieć o praojcu wszystkich narzędzi. Prosty, niezbyt ciężki jednak chyba nie ma tak zasłużonego narzędzia dla budowania cywilizacji jak młotek. Historią i zasługami może dorównać mu tylko siekierka.

Zobacz także  Co to jest tynk akrylowy ?

Z prądem, a jednak ręczne

Wraz z pojawieniem się elektryczności nastała era narzędzi elektrycznych. I również są to narzędzia ręczne. Obecnie trudno sobie wyobrazić przeprowadzanie prac remontowych bez wiertarki udarowej, wkrętarki czy wyrzynarki. Są to trzy pierwsze elektryczne narzędzia ręczne, które z pewnością znajdziemy na każdej budowie. Wśród tych zasilanych prądem elektrycznym nie może zabraknąć szlifierki kątowej. Jest to obecnie królowa narzędzi. Widoczna i używana na każdej budowie, jak również w warsztatach ślusarskich, a czasem i samochodowych. Wprowadzenie do użytku ręcznych frezarek wzbogaciło wzornictwo chociażby frontów szafek. Obecnie frezarki ręczne górno wrzecionowe należą do najpopularniejszych wśród majsterkowiczów. Narzędzia ręczne można by było podzielić dla amatorów i profesjonalistów, jednak obecnie granica ta jest cienka, a wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Oczywiście, że do domowego warsztatu nie kupimy wiertarki udarowej z wieczystą gwarancją, bo przede wszystkich nie będzie ona wykorzystywana tak jak wiertarka profesjonalnej ekipy budowlanej. Jednak chcąc cieszyć się dobrym narzędziem, warto skusić się i kupić narzędzia ręczne renomowanych marek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *