Elewacje i ogrodzenia z cegieł są bardzo trwałe i charakteryzuje je estetyczny wygląd. Cegły można układać na różne sposoby, co stosowano już w średniowieczu. Obecnie materiał budowlany układa się tak, by spełniał także funkcję dekoracyjną. Oczywiście, nie można zapominać o znaczeniu zapraw z fugą. Jak łączy się cegły?

Dekoracyjne murowanie z cegły. Znaczenie zapraw z fugą

Układając cegły należy pamiętać o tym, że muszą one leżeć równolegle względem siebie najdłuższymi podstawami. Powstające warstwy przesuwa się o połowę lub 1/4 cegły, co tworzy mocne wiązanie muru. Dwie główne grupy wiązań to wiązania wozówkowe i główkowe. W tym pierwszym cegły są układane wzdłuż dłuższej podstawy. Wiązania główkowe to mniej popularne rozwiązanie, ale posiadające większe możliwości w tworzeniu wzorów wiązania cegieł. Im bardziej skomplikowana metoda, tym bardziej wydłuża się czas budowy muru. Nie należy oczywiście zapominać o zaprawach z fugą. Spoiny cegieł są bowiem bardzo ważnym element muru spełniając funkcje konstrukcyjne i estetyczne. Dzięki dobrze dobranej spoinie można wyeksponować gatunek i walory cegły. Mur wykonany z tej samej cegły może zupełnie inaczej prezentować się w duecie z jasną bądź ciemną spoiną.

Zobacz także  Jak samemu przeprowadzić remont domu?

Jak się muruje cegły?

cegły

Odpowiednie fugi do klinkieru można znaleźć na https://www.pelletforum.pl/techniki-laczenia-cegiel

W ścianach wielowarstwowych funkcje wytrzymałościowe przejmują warstwy nośne zewnętrznej ściany domu. Wiązania na ścianie jednowarstwowej zaś wynikają głównie z potrzeby uzyskania odpowiedniej wytrzymałości. Wszystkie dodatki (gzymsy, nadproża, sklepienia) pełnią funkcje dekoracyjne. Wśród nietypowych wiązań cegieł wymienić można wiązanie modułowe, które polega na połączeniu dwóch cegieł w jeden moduł o profilu kwadratowym. Zaprawy z fugą ciekawie wyglądają, gdy zastosuje się wiązanie flamandzkie charakteryzujące się naprzemiennym układaniem cegieł stroną wozówkową i główkową. Inny rodzaj szachownicy na murze to wiązanie kowadełkowe. Wiązanie blokowe charakteryzuje się murowaniem stroną wozówkową, a jedynie co 4 cegła skierowana jest główką w licu muru. Jednym z najstarszych jest wiązanie gotyckie, które stosowano już w średniowieczu. Polega ono na murowaniu główek w kolumnie, przy czym główka przesunięta jest o połowę długości względem cegieł położonych na nią i pod nią. W poziomie, pomiędzy główką znajduje się wozówka. Jeśli zamiast jednej wozówki doda się dwie, powstanie wiązanie śląskie.

W wiązaniu holenderskim w jednym rzędzie układa się cegły na przemiennie główka z wozówką, a w rzędzie powyżej układa się same główki. Wiązanie krzyżowe polega na naprzemiennym układaniu główki i wozówki. Tym sposobem powstaje kształt podobny do krzyża. Wzór może być powtórzony na całości ściany lub służyć jako ozdobnik.

Zobacz także  Kolory farb do pokoju

Bez względu na to, jaki rodzaj wiązania zostanie zastosowany, trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich zapraw z fugą, które są odpowiedzialne za trwałość ceglanej ściany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *